Fotomedicus - zdjęcia dla medycyny FOTOMEDICUS - fotografia dla medycyny estetycznej
elfo® - profesjonalne zdjęcia

Precyzja zdjęć od elfo

“FOTOMEDICUS” - oprogramowanie

Minimalne wymagania sprzętowe
  • System operacyjny: Windows XP/Vista/Windows 7/Windows 8 (zalecane W7/W8 64bit)
  • Komputer z procesorem o wydajności obliczeniowej równoważnej Intel Core i3 2GHz (2 rdzenie)
  • Pamięć RAM: 4GB
  • Dysk twardy: 500GB
  • Pamięć karty graficznej: 1GB
  • Obecność min. jednego dodatkowego złącza: Display Port, D-Sub, DVI lub HDMI
  • USB: min. 3 złącza (zalecane USB 3.0)
  • Czytnik kart pamięci: SDXC, SDHC,SD, MS-Pro, MMC
  • Komunikacja: zalecana obecność LAN 1 Gbps, Bluetooth, WiFi IEEE 802.11g/n
Aktualna instrukcja do systemu (PDF)

[kat.nr. A307]

Oprogramowanie systemu FOTOMEDICUS


Fotograficzna dokumentacja przebiegu terapii

- wizualne planowanie zabiegów
- doskonałe wsparcie diagnostyki stanu skóry
- kreatory pozwalające na łatwą i intuicyjną pracę z systemem
- kompletna baza zdjęć klinicznych w jednym miejscu
- baza zawsze aktualna i pod ręką


Za integrację i zarządzanie stanowiskiem odpowiada oprogramowanie. Zapewnia ono pełne sterowanie urządzeniami systemu. We współpracy z urządzeniem FOTOMEDICUS (kat.nr. A300) pozwala na pozyskanie i przeglądanie zdjęć profesjonalnej jakości, ostrych i bogatych w szczegóły, nie wymagając przy tym od użytkownika specjalistycznej wiedzy fotograficznej.
Program jest elastyczny. Pozwala, z jednej strony, skupiać się jedynie na wykonywaniu i gromadzeniu zdjęć dokumentujących przebieg leczenia i zmiany wyglądu pacjenta, a z drugiej strony, jeśli jest takie oczekiwanie lekarza, umożliwia dodatkowo prowadzenie szczegółowej medycznej dokumentacji z opisem przypadków i przebiegu terapii.
Zdjęcia przesyłane są do komputera i przechowywane w bazie danych. Bieżąca analiza jest wykonywana na plikach typu „jpg”. Oddzielnie mogą być przechowywane pliki negatywów cyfrowych w formacie RAW (do ewentualnego wykorzystania do celów dowodowych np. sądowych). Do wykonanych zdjęć można dołączać dodatkowe zdjęcia kliniczne z innych źródeł, takich jak: USG, dermatoskop, itp., jako uszczegółowienia miejsc istotnych. Za pomocą zestawu można wykonywać zdjęcia ogólne (np. pleców) i szczegółowe, wykorzystując zoom, uzyskując zbliżenia na poziomie dermatoskopu ze skalą powiększenia 8x.
Oprogramowanie jest intuicyjne i prowadzi krok po kroku. Łączy podstawowe dane pacjenta z jego zdjęciami, gwarantując spójność danych. W części archiwizacyjnej szczególny nacisk położony został na tzw. zdjęcia „przed” i „po”. Sesje zdjęciowe

Architektura programu oparta jest o kreatory sesji zdjęciowych. Można korzystać z gotowych kreatorów lub zdefiniować własne. Istniejące kreatory można na etapie sesji zdjęciowej rozbudować o dodatkowe ujęcia.

Dzięki podglądowi na żywo osoby fotografowanej na ekranie monitora oraz przy wykorzystaniu technologii podkładania zdjęcia “przed”, jako tła z regulacją przezroczystości, już na etapie wykonywania zdjęcia “po” (on line) można doprowadzić do zgrania tych zdjęć (zdjęcie “przed” ze zdjęciem “po”). Ponadto spasowanie wybranych zdjęć “przed” i “po” możliwe jest również na etapie analizy za pomocą znaczników. Daje to możliwość precyzyjnej oceny postępów leczenia.

Oprogramowanie wyposażone jest w moduł symulacji, pozwalający w bardzo sugestywny sposób przedstawić możliwe zmiany estetyczne wyglądu w ramach planowanego zabiegu.

Wizualne planowanie zabiegu odbywa się bezpośrednio na zdjęciach pacjenta. Planowanie realizowane jest na oddzielnej warstwie prezentacyjnej, nie ingerując w treść samego zdjęcia. Warstwa z planem zabiegu może być w każdej chwili ukryta odsłaniając w pełni szczegóły zdjęcia. Istnieje możliwość wydrukowania raportu z planem zabiegu.
Planowanie zabiegu
Dostępne w programie szablony i kreatory, wspierają wykonywanie zdjęć od pełnej sylwetki pacjenta, aż po szczegóły na skórze w jakości bliskiej obrazom z dermatoskopów.

Z każdym zaznaczonym elementem na skórze można powiązać dowolną ilość obrazów dodatkowych: zdjęć z dermatoskopów, zbliżeń wykonanych z użyciem filtra polaryzacyjnego itp. Można rejestrować zmiany w czasie dla zaznaczonych elementów. W programie dostępne są mechanizmy pozwalające na łatwe wykrywanie nowych przebarwień i znamion na skórze. Razem daje to pełną funkcjonalność mapingu skóry.

Oprogramowanie pozwala na dostęp do zdjęć i danych jednocześnie z wielu komputerów. Stwarza to możliwość lepszej organizacji pracy pozwalając na podział zadań i zwiększając wygodę użytkowania systemu. Przykładowo: lekarz nie musi specjalnie przechodzić do stanowiska rejestracji zdjęć lub zabierać stamtąd laptopa, by ocenić i porównać zdjęcia; zdjęcia są bowiem dostępne na jego komputerze na biurku, natychmiast po ich wykonaniu.

Tryb portfolio pozwala na wyodrębnienie z całej bazy programu, podzbioru zdjęć i przypadków medycznych, które lekarz chce pokazać potencjalnym klientom, jako przykłady swoich dokonań zawodowych. Wybranie tego trybu zawęża jedynie dostępne zdjęcia i zmienia widziane dane osobowe do testowych, a nie ogranicza funkcjonalności programu w zakresie analizy, prezentacji, zestawień zdjęć.

System i oprogramowanie może być znakomitą pomocą przy tworzeniu prezentacji i opracowań naukowych oraz w projektach badawczych. Pozwala na gromadzenie kompletnej dokumentacji zdjęciowej wraz z opisami i jej szybkie przeszukiwanie; umożliwia łatwą wymianę danych z programami do tworzenia prezentacji, edytorami tekstu itp.

Oprogramowanie systemu "FOTOMEDICUS", chociaż generalnie jest dedykowane do współpracy z urządzeniami systemu, może funkcjonować jako produkt samodzielny. Program potrafi importować pliki zdjęciowe praktycznie z wszystkich dostępnych modeli cyfrowych aparatów fotograficznych oraz z większości dermatoskopów, a także może przejąć pełną kontrolę nad nowszymi modelami lustrzanek firmy Canon. Oznacza to, że można zakupić jedynie oprogramowanie, podłączyć do komputera, za pomocą kabla USB, lustrzankę Canona i uzyskać funkcjonalność zbliżoną do funkcjonalności całego systemu. Należy przy tym jednak pamiętać, że uzyskanie powtarzalnych ujęć będzie bardzo utrudnione i niemożliwe będzie wykonywanie zdjęć z wykorzystaniem polaryzacji.